قواعد فیلمنامه نویسی در مصاحبه ‌ی رابرت مک کی- قسمت دوم


▫️▪️ حقیقت این است که هیچ تفاوتی بین داستان و شخصیت وجود ندارد. این دو باهم گره خورده اند. داستان همان شخصیت است و شخصیت همان داستان است. 

چراکه وقتی شخصیت فیلمنامه، یک عکس العملی به اتفاقات نشان می‌دهد و بین صدها عکس العمل، فقط یکی از آنها را انتخاب میکند و این کار باعث میشود یک خط داستانی تازه ای شکل بگیرد، یعنی که این شخصیت است که در حال ساختن داستان است. 

و از طرفی دیگر، داستان همان عمل یا عکس العملی ست که شخصیت انتخاب میکند انجام دهد. 

🔸شخصیت = داستان

🔸داستان = شخصیت


▫️▪️تمام تکنیک‌های نگارش فیلمنامه، اعم از خطوط داستانی یا دیالوگ نویسی و غیره، هیچ ربطی به مخاطب ندارد. مخاطبینی که در حال دیدن یک فیلم هستند علاقه ای به آنالیز کردن تکنیکال داستان ندارند چرا که در این صورت هیچ لذتی از دیدن فیلم نمی‌برند. 

تکنیک های نوشتن فیلمنامه، فقط مخصوص فیلمنامه نویس است تا با کمک آنها، داستانی را خلق کند که مخاطب، علاقه مند باشد آن را دنبال نماید. 


▫️▪️دو نوع تجربه در دیدن فیلم برای مخاطب بوجود می‌آید :

یک : تجربه ی حسی. این تجربه توسط ایجاد حس همدلی یا همذات پنداری در مخاطب شکل می‌گیرد. 

دو : تجربه ی منطقی. این تجربه، درسی ست که مخاطب از آن قصه می‌گیرد بدون اینکه هیچ آموزشی به او داده شود.

🔸بدون داستان ها، تمدن بشری هم وجود نداشت. 


▫️▪️مدیوم‌های سینما، تاتر، رمان، اگر چه در ظاهر باهم فرق دارند، اما همگی آنها دارای یک قلب مشترک هستند به نام داستان . چیزی که در همه‌ی آنها مشترک است، #هنر_قصه_گویی است. 

🔸برخی قصه ها در قالب رمان قوی تر هستند. برخی در قالب سینما و برخی در قالب تاتر. 

 

▫️ ▪️فرم ِ داستان گویی، مهم است. یعنی نحوه‌ی بیان قصه. اگر داستانی فرم نداشته باشد، هیچ محتوایی نیز ندارد. اما امروزه مشکل داستان گویی دیگر فرم نیست بلکه محتوا  است. نویسنده هایی داریم که حرفی برای گفتن ندارند و در نتیجه مجبورند از روی دست بقیه کپی کنند.  


▫️▪️ قرار نیست اولین و دومین فیلمنامه‌ای که نوشته میشود یک شاهکار باشد. شاید هم باشد اما اصولا کارهای اول هر نویسنده‌ای خوب نیستند. ولی نکته اینجاست که یک نویسنده، وقتی نویسنده می‌شود که با ادامه دادن و نوشتن چندین داستان، کم کم متوجه نکات ریز و درشت در نوشتن می‌گردد و می‌تواند در این حرفه به مهارت برسد. 


📝برگرفته از مصاحبه ی رابرت مک کی با لندن ریل

ارائه #اولین_بار توسط کافه فیلمنامه

25 اردیبهشت 1397 ( May 15 )

________________________________________________________________________

  • میتوانید مطالب فیلمنامه نویسی را در کانال کافه-فیلمنامه در تلگرام نیز دنبال نمایید.
  • آدرس کوتاه کانال: scriptwriting100@


/ 0 نظر / 133 بازدید