رقص و فیلمنامه

هنر فیلمنامه نویسی ، شبیه به رقص است.  رقصنده ای که در آن ِ واحد باید هزاران نکته ی ریز و درشت را رعایت کند  تا یک رقص خوب را به معرض نمایش بگذارد،  در حالیکه ببینده ی رقص متوجه ی تلاش طاقت فرسای رقصنده نمی شود و فقط یک رقص زیبا را تماشا می کند و لذت می برد.

فیلمنامه نویسی نیز به همین گونه است. باید در آن ِ واحد، تمام ِ رمز و رموز نوشتن  را به کار ببرید تا بتوانید فیلمنامه ی خوبی داشته باشید.

از نحوه ی نگارش صحیحِ فیلمنامه گرفته تا نداشتن غلط های املایی و تایپی ، از شخصیت پردازی های قوی گرفته تا نوشتن سکانس هایی که رابطه ی علت و معلولی قوی دارند،    از پرداختن به موتیف ها و جزییات بسیار ریز اما مهم گرفته تا بنا کردن یک ساختمان عظیم کلی به نام فیلمنامه، از نوشتن دیالوگ هایی که هم اطلاعات می دهد و هم زیر متن است گرفته تا ننوشتن دیالوگ های کلیشه ای و رو ،  خلاصه همه و همه را باید شبیه یک رقصنده ی حرفه ای به طور همزمان رعایت کنید تا چشم انداز خوبی برای مخاطبانتان فراهم نمایید. 

غفلت از هر کدام ، باعث افت ِ کیفیت ِ فیلمنامه ی شما خواهد شد.

اما به خاطر بسپارید که این امر میّسر نیست مگر اینکه شبیه رقصنده ای  که حرفه  ای شده ، هزار بار زمین بخورید و بازهم بلند شوید تا در نهایت  بهترین رقص را عرضه کنید....

این یعنی بازنویسی ، بازنویسی ، بازنویسی و ... بازهم  بازنویسی های خسته کننده اما نتیجه بخش !

( آناهیتا مستاجران )

/ 8 نظر / 40 بازدید
مینا

ممنون از متن زیبات آناهیتای عزیزم. راستش، من هم مدتیه در دوره های فیلمنانه شرکت می کنم ولی هنوز متاسفانه نتونستم کار قابل توجهی انجام بدم. دوست دارم بدونم چه مدته فیلمنامه می نویسی؟ این تکنیک را آکادمیک آموختی یا با تجربه و مطالعه به دستش آوردی؟ و آیا تا به حال کاری را به اجرا رسوندی؟ پیشاپیش از رهنماییت ممنونم[گل]

هومن

این وبتون هم عالیه در کل یه هنرمند هستی و من خبر ندارم خوشا به سعادت ما که به وبلاگ همچین هنرمندی سر میزنم

امید

سلام دوست عزیز وب زیبای داری،اگه علاقه به فیلمسازی ،فیلمنامه نویسی وداستان نویسی داری به وب من سربزن. میتونی داستانیا فیلمنامه کوتاه برای ما ارسال کنید وما آن را به فیلم کوتاه تبدیل کنیم وبا نام شما. یک بار هم که شده فیلمسازی را تجربه کن.

طناب

سلام دوست عزیز از آشنایی شما خوشحالم

محمد (ارمیا)

قصد دارم از ابتدای سال جدید شروع به فیلمنامه نویسی همراه با مطالعه و تحقیق کنم. ممنون از اطلاعاتی که در وبلاگتان ثبت می‌کنید. متشکرم.

محمد (ارمیا)

سلام آناهیتاجان شما دعوتید به وبلاگم. منتظر شما و نظرتان هستم. [گل]

amin

مطالبت خیلی خوبه ولی پیوستگی نداره

مریم

خیلی خوب راهنمایی می کنید اجرتان با او و بسیار ممنونم