تکنیک دکمه !

 

  

 

 

پرسش  : نگارش یک فیلمنامه از کجا آغاز می گردد ؟

پاسخ : از هر جایی !   هیچ قانونی وجود ندارد !

پس از یاد گیری اصول و تکنیک های نگارش فیلمنامه ، به مرحله ای می رسید که قصد  دارید یک فیلمنامه بنویسید و سوالی که اغلب در ذهن پدیدار می شود سوال بالاست. و پاسخش هم پاسخ بالا !

شما از هر چیزی می توانید به یک فیلمنامه ی خوب برسید. از یک ایده ی خوب ، یا   یک سکانس جالب ، و یا یک شخصیت متفاوت ، یا حتی یک جمله ی قوی ، یا  یک تصویر ذهنی ، و  از یک عکس ،  از یک رویا ، یک  خاطره ، یک زندگی نامه و خلاصه   آغاز این راه، از هر نقطه ای امکان پذیر است و هیچ محدودتی وجود ندارد. اما ...

اما همه ی مواد خام ِ بالا را بایستی بتوانید به فرمت فیلمنامه تبدیل کنید، در غیر این صورت، بوی خامی و ناپختگی از متن شما به مشام خواهد رسید.

از هر جایی شروع می کنید مهم نیست،  اما بایستی بتوانید یک پیرنگ قوی ایجاد کنید و شخصیت های فیلمنامه را به خوبی پردازش کنید ، باید بتوانید  به نقاط عطف و اوج خوبی برسید، و پیچش پایانی خوبی  طراحی کنید و در نهایت  پایان را به بهترین نحو انتخاب کنید و  خلاصه اینکه بله می توانید با یک دکمه ، پیراهن بدوزید ، اما بایستی الگوی یک پیراهن را بر اساس آن دکمه طراحی کنید !

اگر یک دکمه پیدا کردید  و خواستید با آن یک پیراهن بدوزید ، بایستی پیراهن شما به آن دکمه مربوط باشد و همچنین سایر دکمه ها هم بایستی شبیه به اولی باشند تا  یک دوخت  ایده آل به دست آورید  و اصلا هم مهم نیست که از یک دکمه شروع کرده اید یا از یک پارچه ی گران قیمت !

مهم نتیجه ی خوب است. و برای رسیدن به نتیجه ی خوب، بایستی به دقت  اجزای مناسب را انتخاب و  هر کدام را سر جای خودشان قرار دهید.

     

        

(آناهیتا مستاجران ) 

هرگونه استفاده از مطالب این وبلاگ،  تنها با ذکر نام وبلاگ و نویسنده، امکان پذیر است.

 

/ 0 نظر / 273 بازدید